مبارزه با لکه های پیری

لکه های پیری یا لکه های خورشیدی، کک و مک ها یا لکه های قهوه ای پهنی هستند که روی گردن، دست ها و صورت تشکیل می شوند. علت اصلی تشکیل لکه های پیری، مواجهه با آفتاب است. برای از بین بردن این لکه ها روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از کرم های روشن کنندۀ بدون نسخه می باشد.

هیدروکینون یک مادۀ مؤثر و سفیدکننده است که در غلظت های تا 2 درصد به صورت بدون نسخه به فروش می رسد. البته این ماده در بسیاری از کشورهای اروپایی ممنوع است. اما در آمریکا هنوز ممنوع نشده است.

ایزوترتینوئین ها مشتقات ویتامین A هستند که برای مبارزه با چروک ها و همچنین لکه های پوست استفاده می شوند. این ماده به صورت کرم یا ژل در غلظت های مختلف در دسترس است.

استفاده از گلیکولیک اسید و لایه برداری پوست با آن روش دیگری برای مبارزه با لکه های پوست است. گلیکولیک اسیدی که بدون نسخه به فروش می رسد، به فرم کرم یا لوسیون بوده و چند دقیقه بعد از مصرف آبکشی می شود. گلیکولیک اسید می تواند پوست را تحریک نماید.

اگرچه استفاده از کرم های ضدآفتاب لکه های خورشیدی را برطرف نمی کند بلکه به عنوان یک راه حل پیشگیرانه برای جلوگیری از تشکیل لکه ها می تواند استفاده شود. 

/ 0 نظر / 40 بازدید