هیالورونیک اسید به عنوان پوست دوم

هیالورونیک اسید یک پلیمر بیولوژیکی است که در چشم پزشکی رسانش دارو، ارتوپدی، داروسازی و صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. هیالورونیک اسید یک هتروپلیمر از دیمرهای گلوکورونیک اسید و استیل گلوکوزآمین می باشد. این ترکیب یک پلیمر گلوکوزآمینوگلایکن است که بخشی از بافت همبند مهره داران را تشکیل می دهد. برای به دست آوردن این ماده در گذشته روش بسیار مشکل استخراج و خالص سازی از گل تاج خروس، پوست کوسه ماهی تولید می شده است.

کمپانی استلادر اولین شرکتی بود که هیالورونیک اسید استخراج شده از منابع حیوانی را در سال 1982 برای ساخت محصولات آرایشی بهداشتی استفاده نمود. در حالی که هیالورونیک اسید را می توان از برخی از انواع باکتری های استرپتوکوکوس با فرآیند تخمیر استخراج نمود. شرکت شیسیدوی ژاپنی از سال 1985 هیالورونیک اسید را از باکتری استرپتوکوکوس زواپیدرمیکوس استخراج می نماید. به تازگی شرکت novozy اعلام کرده که روش ارزان قیمتی برای تولید هیالورونیک اسید بسیار خالص با استفاده از باسیلوس ها ابداع نموده. این روش از آن جهت حائز اهمیت است که استرپتوکوکوس ها که قبلاً برای تولید هیالورونیک اسید استفاده می شده اند، پاتوژن بودند.

در صنایع بهداشتی آرایشی نمک سدیمی هیالورونیک اسید به عنوان یکی از مواد تشکیل دهندۀ پمادها، لوسیون ها، محصولات میکاپ (آرایشی رنگی) و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. هیالورونیک اسید سلول ها را محافظت می کند، به انتقال برخی مولکول ها کمک می کند و ابقاء رطوبت را کنترل می نماید. 

/ 0 نظر / 47 بازدید